Polskie Stowarzyszenie „Dachy Zielone” (PSDZ) zaprasza do udziału w międzynarodowej konferencji

Zazielenianie Współczesnych Miast

21 MARCA 2025 WARSZAWA & ON-LINE

Rola dachów zielonych i żyjących ścian w kontekście adaptacji miast do zmian klimatu

INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE

Polskie Stowarzyszenie „Dachy Zielone” (PSDZ) ekspercka organizacja naukowo-techniczna, wspomagająca wdrażanie nowych rozwiązań technicznych w praktyce inżynierskiej i gospodarczej, specjalizująca się w tematyce zielonej i zielono-błękitnej infrastruktury oraz adaptacji do zmian klimatu, działająca na terenie całej Polski, sfederowana i aktywnie współpracująca w ramach Światowej Sieci Zielonej Infrastruktury (WGIN), Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Zazieleniania Budynków (EFB) oraz Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT zaprasza do udziału kolejnej w międzynarodowej konferencji.

Celem konferencji jest przedstawienie:

Konferencja jest skierowana do przedstawicieli administracji publicznej i samorządów, pracowników naukowych, architektów i architektów krajobrazu, deweloperów i firm budowlanych, ekspertów z branży dachów zielonych i zielono-niebieskiej infrastruktury, dziennikarzy, studentów oraz wszystkich pasjonatów tej tematyki. 

Prelegenci


Ewa Burszta-Adamiak
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
więcej …

Członek założyciel i pierwsza prezes PSDZ, profesor na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu; działalność naukową wiąże z tematyką zrównoważonej gospodarki wodami opadowymi i roztopowymi w terenach zurbanizowanych, ze szczególnym uwzględnieniem w badaniach korzyści hydrologicznych dachów zielonych; współpracując z gospodarką realizuje zadania mające na celu poprawę gospodarowania zasobami wodnymi miasta oraz promocję rozwiązań do rozproszonej retencji i infiltracji w terenach zurbanizowanych.

Linda Velazquez
ASLA, LEED AP, GRP
więcej …

jest założycielką i wydawcą Greenroofs.com ( od 1999). Przedstawia obszerne raporty i prezentacje na temat dachów zielonych i zielonej architektury, w tym coroczną „Listę 10 TOP trendów w projektowaniu zielonych dachów i żyjących ścian ścian” ( od 2007). Posiada tytuł licencjacki architektury krajobrazu uzyskany na University of Georgia (2000), jest autorką prac opublikowanych w wielu książkach i czasopismach oraz jest dyrektorem Sky Gardens Studio (2004).

Jan Łukaszkiewicz
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
więcej …

Jestem architektem krajobrazu, związanym od wielu lat z najstarszym w Polsce uniwersyteckim kierunkiem architektury krajobrazu w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W swojej pracy zawodowej prowadzę badania, wykonuję projekty oraz opracowania eksperckie dotyczące kształtowania i utrzymywania zieleni zarówno w krajobrazie zurbanizowanym jak i otwartym. Opracowuję studia zieleni parków i ogrodów oraz linearnych układów zieleni np. aleje, zielone korytarze tramwajowe, zieleń wzdłuż kanałów wodnych i in. Interesuję się szczególnie rozwojem i wdrażaniem rozwiązań pozwalających łączyć wzrost roślin z infrastrukturą techniczną (tzw. „zielona infrastruktura”). Szczególne znaczenie w dobie zmian klimatu posiada dla mnie kształtowanie zieleni na powierzchniach architektonicznych zwłaszcza: roślinne dachy, zielone fasady, i i in. Od lat należę do Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego (PTD), Polskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) oraz Polskiego Stowarzyszenia Dachy Zielone (PSDZ).

Luigi Petito
Szef Europejskiego Oddziału World Green Infrastructure Network (WGIN)
więcej …

Luigi Petito, 50 lat, ojciec dwójki dzieci, jest ekspertem w dziedzinie europejskich spraw publicznych. Mieszka w Brukseli, będącej skrzyżowaniem międzynarodowych spraw oraz instytucji europejskich. W 2019 roku został zaproszony do utworzenia i kierowania Europejskim Oddziałem World Green Infrastructure Network. Od tego czasu śledzi rozwój polityki i regulacji UE związanych z zieloną infrastrukturą oraz aktywnie działa na rzecz systematycznej integracji zielonej infrastruktury w obszarach miejskich. W dziedzinie zielonej infrastruktury reprezentuje WGIN w EU Biodiversity Expert Group oraz w grupie eksperckiej Komisji Europejskiej ds. wdrażania rozporządzenia o odtwarzaniu przyrody. Jest członkiem Impact Board projektu finansowanego przez UE GoNaturePositive! oraz regularnym felietonistą magazynu Living Architecture Monitor, publikacji Green Roof for Healthy Cities. Luigi jest mocno zaangażowany w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Między innymi pełni funkcję szefa sekretariatu w European Alliance to Save Energy oraz sekretarza generalnego w European Childhood Obesity Group.

Veranika Stopczyk
Wydział ds. Miast i Adaptacji do Zmian Klimatu Departament Adaptacji do Zmian Klimatu i Polityki Miejskiej Ministerstwo Klimatu i Środowiska
więcej …

Dr inż. w dziedzinie nauk rolniczych w dyscyplinie ochrona i kształtowanie środowiska, specjalność chemia środowiska. Od 10 lat pracuje w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, obecnie zajmuje się legislacją, analizą danych oraz współpracą w samorządami i jednostkami naukowymi w zakresie adaptacji do zmian klimatu.

Senthil Nathan

Gover Group of Companies, Dubai, Z.E.A.
więcej …

Lider biznesowy z ponad 30-letnim doświadczeniem w branży ogrodniczej i architektury krajobrazu. Pasjonat ulepszania krajobrazu ogrodniczego i zaangażowany w dostarczanie doskonałości i tworzenie wartości dla interesariuszy. Z powodzeniem prowadzi odnoszącą sukcesy firmę Gover Group of Companies, która jest pionierskim liderem w branży ogrodnictwa i kształtowania krajobrazu na Bliskim Wschodzie. Firma jest zaangażowana w zrównoważone praktyki i innowacje, oferując najnowocześniejsze rozwiązania, takie jak niezawodne systemy żyjących ścian i szeroką gamę produktów zarówno dla krajobrazów mieszkalnych, jak i komercyjnych.

Vera Enzi
Europejska Federacja Stowarzyszeń Zielonych Dachów i Żyjących ścian (EFB)
więcej …

Vera Enzi jest wykwalifikowaną planistką krajobrazu i samozatrudnioną konsultantką NbS z doświadczeniem w badaniach i innowacjach związanych z zielonymi budynkami i rozwiązaniami opartymi na naturze. Swoją karierę akademicką kontynuowała na Uniwersytecie Nauk Przyrodniczych BOKU w Wiedniu, była zaangażowana w założenie spin-offu Green4Cities oraz zainicjowała i założyła austriackie laboratorium innowacji dla zazieleniania miast GRÜNSTATTGRAU. Vera jest aktywna w różnych organizacjach non- profit, a obecnie wspiera Europejską Federację Stowarzyszeń Zielonych Dachów i Ścian – EFB jako wiceprezes. Osobiście interesuje się wymiernymi korzyściami i pozytywnymi aspektami rozwiązań opartych na naturze i zielonej infrastrukturze. Jest wiodącym ekspertem w dziedzinie technologii żyjących ścian, silnie zainteresowanym bioróżnorodnością i budynkami, a także ogólną ochroną i renowacją.

Agata Stempkowska
AGH im. Stanisława Staszica w Krakowie
więcej …

Adiunkt AGH na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami. Jej zainteresowania badawcze dotyczą właściwości i cech surowców naturalnych, sztucznych i pochodzących z recyklingu (w tym kruszyw). Prowadzi prace doświadczalne z zakresu technologii chemicznej i inżynierii materiałowej oraz w laboratorium przeróbki surowców mineralnych. Prowadzi badania właściwości materiałów mineralnych i kruszyw różnego pochodzenia. Aktualne jej prace badawcze obejmują otrzymywanie lekkich kruszyw o wysokiej porowatości otwartej i optymalnym kształcie, które znajdują zastosowanie w projektowaniu zielonych dachów. Opracowuje technologie wytwarzania kruszyw sztucznych z odpadów mineralnych, w szczególności wykorzystywanych jako podłoża dla roślin z zastosowaniem materiałów, które nie są wykorzystywane w innych gałęziach przemysłu.

Tetiana Tkachenko
Kijowski Narodowy Uniwersytet Budownictwa i Architektury
więcej …

Dr hab. inż., prof. Kierownik Katedry Technologii Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Pracy, członek Technicznego Komitetu Normalizacyjnego TK-82 «Ochrona Środowiska», Stałej Grupy Roboczej ds. Przygotowania Nowelizacji Norm Budowlanych Ministerstwa Rozwoju Wspólnot i Terytoriów Ukrainy, ekspert Ministerstwa Edukacji i Nauki Ukrainy, ekspert, twórca standardów i popularyzator w dziedzinie budownictwa ekologicznego, zielonych konstrukcji, fitoprojektowania sanitarnego, fitoremediacji, zmian klimatycznych, serwisu klimatycznego i rekultywacji gruntów. Kontakt: tkachenkoknuba@gmail.com; Viber/TLG/WhatsApp: +380 673533877

Jakub Bojanowski
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
więcej …

Student w Szkole Doktorskiej SGGW w Warszawie. W swojej pracy doktorskiej zajmuje się oceną potrzeb oraz możliwości wdrożenia innowacyjnych instrumentów polityki klimatycznej w małych i średnich miast. Jest także członkiem Executive Committee Cooperation and Development Network Eastern Europe (CDNee), organizacji zajmującej się budowaniem potencjału dla postępowych organizacji młodzieżowych w Europie Wschodniej i Kaukazie.

Tomasz Gawenda
AGH im. Stanisława Staszica w Krakowie
więcej …

Profesor AGH na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami. W pracach badawczych zajmuje się procesami rozdrabniania i klasyfikacji, modernizacją i projektowaniem instalacji przeróbki mechanicznej surowców mineralnych i odpadów, a w szczególności produkcją kruszyw mineralnych. Badania także obejmują wytwarzanie kruszyw lekkich, które mogą być wykorzystywane w projektowaniu zielonych dachów. Jest autorem i współautorem 240 publikacji i kilkunastu opatentowanych wynalazków. Zrealizował kilkanaście międzynarodowych i krajowych projektów badawczych oraz kilkadziesiąt projektów, ekspertyz i opinii dla przedsiębiorców. Jest twórcą innowacyjnych rozwiązań technologicznych do produkcji kruszyw foremnych i nieforemnych o podwyższonych parametrach jakościowych dla branży budowlanej i ogrodniczej, które zostały opatentowane i wdrożone. W 2022 r odznaczony państwową odznaką honorową „Za zasługi dla wynalazczości”, przyznaną na wniosek Polskiej Izby Rzeczników Patentowych przez Prezesa Rady Ministrów za całokształt działalności wynalazczej i projektowej. Jest pasjonatem bonsai i niwaki.

Viktor Mileikovskyi
Kijowski Narodowy Uniwersytet Budownictwa i Architektury
więcej …

Dr hab. inż., prof., prof. Katedry Ciepłownictwa, Gazownictwa i Wentylacji, członek Stałej Grupy Roboczej ds. Przygotowania Poprawek do Norm Budowlanych Ministerstwa Rozwoju Wspólnot i Terytoriów Ukrainy, ekspert Ministerstwa Edukacji i Nauki Ukrainy. Zainteresowania badawcze to: HVAC, wymiana energii i masy w zielonych strukturach i efekty zazielenienia wnętrz budynków, poprawa jakości powietrza w pomieszczeniach przy zastosowaniu zazielenienia, wymiana powietrza, teoria turbulentnej makrostruktury. Kontakt: mileikovskyi@gmail.com; Viber/TLG/WhatsApp: +380 938284247

Adam Ujma
Państwowa Akademija Nauk Stosowanych w Nysie
więcej …

Adiunkt Wydzialu Nauk Technicznych, na kierunku Architektura. Członek Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa (PZITB), Polskiego Stowarzyszenia Dachy Zielone (PSDZ), Zrzeszenia Audytorów Energetycznych (ZAE). Jego zainteresowania badawcze dotyczą zagadnień fizyki budowli i fizyki miasta, w tym: problemów wpływu konstrukcji zielonych na: wymianę energii i masy w przegrodach budowlanych, kształtowania warunków mikroklimatycznych w budynku i jego otoczeniu, możliwości poprawy parametrów fizycznych powietrza, zrównoważenia spływu wód deszczowych z terenów miejskich w efekcie zastosowania zielonych konstrukcji. Kontakt: Wydział Nauk Technicznych Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie, ul. Obrońców Tobruku 5, 48-300 Nysa, e-mail: adam.ujma@pans.nysa.pl

Ryszard Gajewski
Gdańskie Wody
więcej …

Prezes Gdańskie Wody sp. z o.o., odpowiedzialnej za administrowanie infrastrukturą odwodnieniową Gdańska. Wcześniej dyrektor ds. techniczno-operacyjnych w Gdańskiej Infrastrukturze Wodociągowo Kanalizacyjnej Sp. z o.o. i Pełnomocnik ds. realizacji projektu dużego programu inwestycyjnego pod nazwą Gdański projekt wodno-ściekowy. Koordynator Programu Zielone Miasto w ramach Strategii Rozwoju Miasta Gdańsk 2030 Plus. Członek Komisji Ekspertów „Klimat i Przestrzeń" przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Absolwent Wydziału Hydrotechniki Politechniki Gdańskiej, inżynier z uprawnieniami budowlanymi oraz tytułem Master of Business Administration uzyskanym na Uniwersytecie Gdańskim.

Małgorzata Biniak-Pieróg
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu


Manfred Köhler
Prezydent World Green Infrastructure Network
więcej …

Education: Uniwersytet Techniczny w Berlinie, Niemcy.
Dyplom 1981, stopień doktora: 1987, nt. „Ekoefekty fasad porośniętych roślinnością”.
Obowiązki zawodowe:
– 1981 – 1990: Naukowiec; Instytut Ekologii, Uniwersytet Techniczny, Berlin, Niemcy,
– 1990 – 1994: Dyrektor Wykonawczy Centrum Badawczego Ekologii Krajobrazu, Brema, Niemcy,
– 1994 – marzec 2021: profesor ekologii krajobrazu na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Neubrandenburgu,
– od kwietnia 2021 r.: starszy profesor Uniw. Nauk Stosowanych,
– od kwietnia do sierpnia 2021 r. visiting profesor w SGGW w Warszawie,
– Wykładowca na pół etatu na Uniwersytecie Jiao Tong w Szanghaju,
– Architekt Krajobrazu,
– Członek powiązanych stowarzyszeń, takich jak FLL, BUGG, BDLA.
Współzałożyciel Światowej Sieci Zielonej Infrastruktury (WGIN) w 2008 r.; od 2008 Prezes tej organizacji (www.worldgreenroof.org).
Ponad 200 powiązanych publikacji naukowych, ze szczególnym uwzględnieniem zielonych dachów, żywych ścian i zazieleniania wnętrz.

Komitet organizacyjny

Marta Weber-Siwirska – przewodnicząca

Karolina Kaczor  – sekretariat

Jacek Poziemski – członek komitetu

Kamil Rawski – członek komitetu

Katarzyna Wolańska – członek komitetu

PROGRAM KONFERENCJI

Kontakt/Lokalizacja

Kontakt

Kontakt do organizatora konferencji:
biuro@psdz.pl

Lokalizacja

Konferencja odbędzie się w Hotelu Sound Garden
ul. Żwirki i Wigury 18, 
02-092 Warszawa

https://www.soundgardenhotel.pl/

Partner

Patronat medialny i Współpraca